FB Telegram Youtube
Logo
БАБУШКА ПРІЄХАЛА
14:23 04 Вер 2023
– А підійди-но, синку, до мене ближче! – сказав старий Бульба своєму синові Андрієві…
Невідомо, чи читав колись Ігор Валерійович Коломойський «Тараса Бульбу» Миколи Гоголя, але зараз би воно йому зайшло.
Коломойський – політичний батько Володимира Олександровича Зеленського, без якого він ніколи не став би тим, ким є зараз. Медійні ресурси українського олігарха, фінансова підтримка «Вечірнього кварталу», серіали, «плюси» – все це те, що зробило з кінематографічного Голобородька реального президента Зеленського, і привело до українського парламенту найчисельнішу фракцію «Слуга народу».
Та й сам Ігор Коломойський повернувся з ізраїльського полону до України, одразу по тому, як Володимир Олександрович Зеленський поклав руку на Пересопницьке євангеліє.
Однак нам з історії відомо, що стосунки між політиками та їхніми «меценатами» зазвичай не такі прості, як видається на перший погляд. І рано чи пізно неодмінно настає момент розплати. Причому зовсім не тієї розплати, на яку меценати сподіваються. Досить згадати хоча б історію Бориса Березовського, який чи не власноруч всадовив Володимира Путіна на трон президента Росії, а потім знічев’я повісився, у вигнанні, в лондонському готелі. Позбавлений ресурсів, будь-якого впливу, сенсу життя. «Едипів комплекс» в політиці спрацьовує безвідмовно.
Тож Ігоря Коломойського щойно заарештовано на два місяці. Ігор Валерійович так образився, що навіть заставу відмовився вносити. Можливо, в нього якісь свої резони. Бо, як казав колись Дмитро Корчинський, є великою наївністю спроба потрапити в історію, оминувши в’язницю.
Втім, нас в цій драматичній справі більше цікавлять резони та мотиви української влади.
Цілком очевидно, що влада розпочала серйозну підготовку до виборів. А виборець все ще вимагає «хліба й видовищ». Видовищ – навіть більше. А яке видовище краще й миліше електоральному серцю, ніж боротьба з корупцією й олігархією? Жодне! Невтомна боротьба з корупцію в Україні це шоу, яке може тривати вічно. По суті, це ще один серіал, без кінця і краю.
«Посади трьох своїх друзів. Ти знаєш за що, і вони знають за що», – радив колишній прем’єр міністр Сінгапуру Лі Куан Ю. Цей вислів дуже подобається всім прихильниками концепції «сильної руки», і сценаристам української влади це добре відомо. Хто знає, скільки буде цих друзів загалом, але цілком імовірно, що ці “друзі” просто прокладають дорогу до арешту Петра Порошенка. Бо притягнення Коломойського це – щеплення від звинувачень у політичному переслідуванні. І завжди можна сказати: що ви хочете? Навіть наш сидить! Що вже про вашого казати.
Арешт Коломойського – це ще й прозорий й сигнал ринку. Сигнал про те, що єдина його «невидима рука» (за Адамом Смітом), яка керує всіма бізнес-процесами України, росте безпосередньо з Офісу президента, і жодних конкурентів їй бути не може.
Але загалом, не все так однозначно в цій справі. І дуже ймовірно, що ми зараз є свідками ще одної великої містифікації, яка закінчиться нічим. Дуже вже багато в цій справі різних незрозумілих та неясних нюансів.
По-перше, рівень кримінальних претензій до Ігоря Коломойського просто таки смішний і жалюгідний. Але то ще б нічого. Зрештою, навіть Аль Капоне було заарештовано за ухилення від сплати податків. Значно цікавішим є те, що справу, яку б мало вести НАБУ, чомусь передано до СБУ. А нам відомо, що НАБУ також вело розслідування і ймовірно готувало арешт олігарха. Гра на випередження?
Крім того, всі інкриміновані Коломойському «добрі справи» датуються періодом 2013-2020 років., тобто часом фактично до «епохи Зеленського». Аби, не дай боже, не вилізло нічого зайвого?
У справі Коломойського є ще один дуже важливий (а може й найважливіший) фактор: міжнародний. Невдовзі відбудеться засідання Генеральної асамблеї та Ради безпеки ООН, де виступить президент Зеленський. Дуже вірогідно, що він зустрінеться і з президентом Байденом. А американський сигнал українській владі щодо Коломойського був скерований ще в 2021 році, коли були прийняті санкції США. Готувалися ці санкції ще адміністрацією Дональда Трампа, але були підтримані державним секретарем Ентоні Блінкеном, що демонструє неабияку двопартійну єдність США в питанні Коломойського. Вони не забули, не пробачили. Вони про це регулярно нагадують. Сполучені Штати хотіли б забрати Ігоря Коломойського до себе у «тривале відрядження». Українська влада цього допустити не може. Бо в такому випадку отримає такого собі другого Павла Лазаренка, який роками розповідатиме американському правосуддю те, про що розповідати ніяк не слід.
Це не враховуючи дивної історії з начебто позбавленням Коломойського громадянства. Спікери ОП твердять, що у справі він проходить як громадянин інших держав, але суддя оголошує арешт громадянину України. Паспорт повернули або не забирали? Бо Конституція видавати українців забороняє прямо і очевидно.
В усякому разі, зараз президент Зеленський може сказати президенту Байдену: ми б його віддали, але він уже в нас сидить. А на систему правосуддя, як вам добре відомо, у нас ніхто вплинути не може. Володимир Олександрович добрий актор, і знає, як це робиться.
Словом, цілком можливо, що брутальний арешт Ігоря Валерійовича Коломойського був з ним погоджений, а може навіть ним же самим безпосередньо й спланований. Бо що не кажіть, але краще відсидіти два місяці в українській в’язниці, ніж двадцять років на чужині.
Поживемо, побачимо. Як днями написав екс-міністр Павло Розенко: не вірте постановочним фотографіям та відео. Вірте Наталі Мосейчук і риториці телеканалу «1+1». Доки вона не почне розповідати про вартість борщового набору в порівнянні з 2019 роком, про нещасних пенсіонерів, які їдять по піввареника, про шалені тарифи, які вбивають українців, про бідних людей, які купують по дві картоплини в магазині… Риторика Мосейчук – реальний маркер боротьби української влади з Ігорем Коломойським. Все інше – всього лиш імітація бурхливої діяльності. The Show Must Go On!
Можуть бути цікавими
Більше публікацій
Вітаємо, дорогий друже, якщо ти хочеш повідомити нам щось дуже важливе, заповни форму. На тебе чекає винагорода - ми платимо за інсайд.