FB Telegram Youtube
Logo
ТЕЛЕГРАМНЕ ПРАВО
20:30 16 Лют 2024
Кілька днів тому біглий екс-посадовець СБУ Андрій Наумов, який відсидів у Сербії тюремний термін за відмивання грошей, дав дуже примітне інтерв’ю ВВС. Це інтерв’ю, при правильному прочитанні, чудово пояснює все, що зараз відбувається в країні.
Нагадаємо, Наумов – один з найближчих соратників колишнього глави СБУ Івана Баканова. Фактично, він певний час був одним з рульових спецслужбою, хоча сам до того ніколи не служив у СБУ, а був прокурорським співробітником з “матеріально-технічної частини” і очільником держпідприємства у Чорнобильській зоні.
Журналісти-розслідувачі ще у зеніті баканівської слави публікували розслідування про Наумова, в яких неодмінно з’являлися слова “контрабанда” і “кришування”. За день до початку повномасштабного вторгнення Наумов, який до того отримав генеральське звання від чинної влади, благополучно перетнув державний кордон і розчинився у Німеччині.
Потім була детективна історія, яку ми неодноразово розповідали. В Україні особисто президент Володимир Зеленський називав Наумова “антигероєм”, позбавляв звання, а силовики заводили щодо нього кримінальні справи. В тому числі, “підшиваючи” його до відомої справи про шпигунську мережу зрадника Володимира Сівковича для фсб, якою керував ще один екс-посадовець СБУ Олег Кулініч.
Втім, з “прокурорського” Наумова шпигун навіть на вигляд так собі. Що й підтвердилося, коли його раптово затримали серби на своєму кордоні з великою кількістю готівки, коштовним камінням і у компанії німця Олександра Акста, на якого в Україні накладені санкції за контрабанду.
Наумов настільки не потрібен росіянам, що його навіть не намагалися дістати з дружньої сербської в’язниці. Сам він тепер стверджує, що не намагалися дістати його і українські слідчі, які завели на нього які завгодно кримінальні справи, крім головної.
В інтерв’ю цей персонаж розповів, як взагалі потрапив на топову посаду у спецслужбі. Просто дружив з Бакановим, і той його покликав порулити СБУ. Такий от зелений соціальний ліфт.
А потім, розповідає Наумов, майже всі скандали навколо СБУ і його керівництва були пов’язані з боротьбою за доступ до ясновельможного тіла та контроль над силовими органами. За його версією, яка цілком має право на життя, керівництву ОП дуже не подобалося, що Баканов – президентський друг дитинства – має прямий доступ до начальника. І взагалі посадовці ОП самі хотіли управляти СБУ.
В кінцевому рахунку, вони й перемогли, викинувши лейтенанта Баканова з головного кабінету на Володимирській. Наумов розказує ще багато цікавого. Як з ОП дзвонять силовикам з вказівками. Як особисто президент на початку шляху обіцяв захистити від проблем, якщо силовики будуть реалізовувати топ-матеріали, і чим це закінчувалося.
До України він, звісно, не збирається, а хоче політичний притулок у якійсь країні G-7. Втім, це не є підставою для того, щоб принаймні не дослухатися до його версії. Адже вона цілком логічна і вписується у всю поведінкову модель влади.
Взяти, наприклад, дві останні резонансні події – стеження за журналістами Bigus.info і затримання відомого бізнесмена Ігоря Мазепи. В обох випадках все реалізовувалося рівно за тими ж лекалами, про які розповідає Наумов. Коли скандали не вдалося загасити, влада зробила вигляд, що тепер все буде інакше і наобіцяла висновки, кадрові рішення, відповідальність, і все хороше замість всього поганого.
В результаті стеження за журналістами, яке сколихнуло навіть посольства стратегічних союзників України, закінчилося звільненнями у департаменті захисту національної державності СБУ. Ні тобі кримінальних справ за явно незаконні дії, нічого.
Затримання Мазепи закінчилося його виходом під заставу. І більше нічого – навіть кадрових висновків жодних. А всі розмови про рішучі реформи і зменшення тиску на бізнес залишились порожніми розмовами.
Тим часом, що й підтверджує історія того ж Наумова, фактично у країні сформований протоавторитаризм з елементами правління директорії. Як і сказав під час одного зі своїх виступів Зеленський, країною рулить 5 менеджерів. Із ним на чолі.
Навіщо конституція, розподіл влади між гілками, державні інституції, якщо є мобільні телефони і телеграм-канали. Управління країною за допомогою кримінальних справ і зливів у “тєлєгу” повністю витіснило з поля конституційні органи – Кабмін, Верховну Раду і все інше. Вони “на паузі”. Хоча мало би бути навпаки, особливо в часи війни.
Словосполучення “телеграмне право”, можливо, стане новим політичним визначенням. Олігархія переможена, хай живе новітня українська директорія.
Можуть бути цікавими
Більше публікацій
Вітаємо, дорогий друже, якщо ти хочеш повідомити нам щось дуже важливе, заповни форму. На тебе чекає винагорода - ми платимо за інсайд.