БЕБ повідомляє, що через чергову феєричну податкову ініціативу Данила Гетманцева бюджет втратив 1,3, млрд грн. Зазвичай активність голови фінансового комітету проявляється у прагненні «скубати гусаків» – тобто, обдирати залишки українського бізнесу, які ще насмілюються працювати в Україні. Але є й інші ініціативи, спрямовані у протилежний бік – звільнити від податків певну частину підприємств. І знову – мимо.
Ось суть ідеї: ще у 2021 році комітет Гетманцева за його повної підтримки вніс зміни до Податкового кодексу України, спрямовані на популяризацію україномовного контенту. Згідно з ним операції з постачання україномовних аудіокниг звільнялися від сплати ПДВ. Тоді податківці та економічні експерти надали обґрунтований фінансово-економічний аналіз, в якому довели, що ця ініціатива – чергова дурня, і втрати бюджету від застосування такої пільги можуть бути вищими, ніж очікуваний позитивний ефект. Попри це, закон було ухвалено.
І ось маємо результати. Нещодавно детективи БЕБ викрили мережу магазинів побутової техніки в ухиленні від сплати понад 57 млн грн податків за допомогою неправомірного застосування цієї пільги. Аналітики Бюро підрахували, що загалом у 2023 році, користуючись пільгою на поширення україномовного контенту, компанії не сплатили 1,3 млрд грн ПДВ. Найсмішніше, що тільки 21% з тих, хто скористався пільгою, мали відповідні КВЕДИ. А 176 млн грн податку не сплатили ті підприємства, які взагалі ніколи не займалися реалізацією паперових чи електронних книг, тобто, не мають жодного відношення до україномовного контенту.
Натомість пільгою від Гетманцева вдало скористалися ритейлери побутової техніки, продуктові супермаркети та дистрибуційно-логістичні компанії. Як стверджують у БЕБ, зазначену пільгу через її непродуманість та недосконалість прогнозовано почали використовувати задля ухилення від сплати податків.
В принципі, нічого дивного. Гетманцев у своєму репертуарі. За що б не взявся – все на шкоду країні. Починаючи від блокування податкових накладних, яке задумувалося як боротьба зі скрутками ПДВ, а обернулося зупинкою роботи білого бізнесу та процвітанням корупції серед «посередників», закінчуючи ініціативами обкласти податком таксистів та підвищити акцизи на автомобільний газ. Тобто, під гаслами наповнення держбюджету за рахунок збільшення кількості та обсягу податків Гетманцев робить все, щоб ці податки зменшувалися. Бо його ідеї або заганяють бізнес у тінь, або надають несправедливі преференції окремим компаніям, які просто перестають сплачувати податки.