Уряд схвалив держбюджет-2024 рік на суму видатків 3 трильйони 108 мільярдів гривень із запланованим курсом 41,4 грн за один долар США. З них власні доходи складатимуть лише половину цієї цифри, отже, дефіцит сягне позначки у 1,5 трильйони грн. Цю суму планується перекрити за рахунок міжнародних партнерів.
Варто зазначити, що держбюджет-2024 вдвічі перевищує видатки українського кошторису до повномасштабного вторгнення.
З найважливіших витрат – військовий бюджет, який наступного року сягне рекордних 1,69 трильйонів гривень або 21,6 % ВВП. Зокрема, всемеро зросте фінансування на розвиток оборонно-промислового комплексу. З них 55,8 млрд піде на виробництво власної зброї, ще понад 48 млрд – на виробництво дронів.
Також найбільшими статтями видатків можуть стати соціальна сфера (1 035,6 млрд грн) та економіка (606,5 млрд грн.).
Найцікавіші для нас витрати саме на адміністративну сферу – 125,3 млрд грн, що на 11,1 млрд грн більше, ніж торік. Це й не дивно, адже влада рідко коли економила на свої забаганках. Тим більше, що за “банкет” платять з-за кордону.
Отже, витрати на Державне управління справами складе 2,67 мільярди гривень. Ця цифра на 232 мільйони більше, ніж рік тому.
Рекордну суму заклали на забаганки генпрокуратури – 14,6 мільярдів. Це на 1,16 мільярди більше, ніж цьогоріч. Воно й правильно, адже лише утримання маєтків у Монако обходиться недешево. Тим паче, що доця сумує, тому треба забирати з шотландій-фінляндій кудись ближче до рідних францій. Все розуміємо.
Кошторис Верховної Ради – 3,1 мільярди (збільшено на 325 мільйонів). І, схоже, високопосадовці чогось бояться, можливо, навіть власного народу, адже Управління охорони складе 3,6 мільярдів гривень (більше на 462 мільйони).
Абсолютний топ нашого списку – скандальне Бюро економічної безпеки. Наступного року БЕБ отримає 1,76 мільярди, що у 3,5 рази більше за 2023.
На десерт “улюблена” служба всіх підприємців країни – податкова. Тут бюджет традиційно високий – 11,35 мільярдів або плюс 3,2 мільярди. Так, саме стільки ми заплатимо за відсутність адекватної підтримки економічної діяльності підприємців.
Зробити все можливе для поліпшення умов і прибутків для українського бізнесу – не про цю контору. Ефективні менеджери не здатні придумати кращого наповнення для казни, ніж просте та банальне збільшення податків. Навіть бюджет сформували на основі розрахунку 30% зростання податкових надходжень. Аби годувальниця вправно приносила кеш – повернули податкові перевірки.
При прожитковому мінімумі у 75 доларів та мінімальній зарплаті 190 доларів, влада вважає, що 14 мільярдів на діяльність генпрокуратури або 12 млрд на бездіяльність БЕБ – краще, ніж, наприклад видати ту ж мінімальну цифру 7100 грн для 2 мільйонів внутрішніх переселенців або додати до зарплати військовим.
І найцікавіше. Станом на зараз у проекті державного бюджету не передбачені видатки на проведення виборів наступного року.