Пам’ятаєте, як українські можновладці вписувалися за російського олігарха Романа Абрамовича, допомагаючи йому зняти західні санкції? Доводили, що той не пов’язаний з кремлем, допомагає у перемовинах з росією, врятував майже півмільйона українців тощо.
Насправді ж виявляється, що Ромця таки має зв’язки з путіним – через двох його довірених людей. З’ясувалися ці зв’язки завдяки розслідуванню Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань та німецької компанії Paper Trail Media. Вони дослідили сховище Cyprus Confidential, де зберігаються 3,6 млн файлів, пов’язаних з діяльністю кіпрського підрозділу відомої консалтингової компанії PwC.
В межах дослідження журналісти виявили, що російські компанії, попри західні санкції, чудово почуваються на Кіпрі. За допомогою PwC Cyprus вони переховували там свої підсанкційні активи. Причому ще з 2014 року. У цих файлах можна знайти прізвища понад 60 російських товстосумів і понад 70 клієнтів, що потрапили під санкції після початку повномасштабки.
Серед них – і Роман Абрамович, який, як випливає з документів, здійснював офшорні платежі на десятки мільйонів євро. В тому числі у розсекречених файлах містяться докази, що у 2010 році він уклав таємну угоду на $40 млн, в межах якої продав (майже за безцінь) частину російської рекламної компанії “Відео інтернешнл” фірмам осіб, яких називають «гаманцями» путіна – віолончеліста Сергія Ролдугіна та Олександра Плехова.
Нагадаємо, Абрамович постійно заперечував свої зв’язки з путіним, ще навіть до подій 2014 року. Маючи хорошу інтуїцію, вочевидь, відчував, наскільки це токсична потвора, від якої варто триматися якнайдалі, хоча б на словах. Втім, йому ніхто не повірив, і на нього таки наклали західні санкції. Як бачимо з кіпрських файлів, цілком заслужено. Бо, окрім угоди від 2010 року, пов’язаною з «гаманцями путіна», у засекречених файлах можуть міститися й інші, свіжіші кейси. Які остаточно доведуть, що перед нами ніякий не Абрамович «здорової людини», як хочуть довести це наші можновладці. А той самий Абрамович «курця».
А, ну і хотілося б почути якій притомні пояснення від влади Кіпру. Все-таки це член Євросоюзу, а, значить, повинен проявляти солідарну позицію з іншими країнами ЄС у питанні санкцій проти росії.