Стали відомі нові подробиці скандального розслідування Бігус.інфо стосовно виділення з держбюджету понад 320 мільйонів гривень на закупівлю електроенергії за “зеленим” тарифом з тимчасово окупованих території.
Після яких, чесно кажучи, хочеться запитати у славнозвісного борця за податкову чистоту Данилу Гетманцева, як же він пропустив такого вгодованого “гусака”? Чи це такий гусак, який йому може щось відкусити?
Отже, нагадаємо. З липня 2022 по липень 2023 роки, державне підприємство “Гарантований покупець” виплатило сотні мільйонів гривень трьом компаніям: “КД Енерджі 2”, “Нацпрод” і “Відновлювальна Енергія Запоріжжя”. Але, за даними журналістів, станції працюють в асинхронному режимі з об’єднаною енергосистемою України з 1 липня 2022 року. Тобто вони не мали фізичного зв’язку з нею. Тим не менш, кошти за “повітря” було сплачено.
Додаткове розслідування видання “Дзеркало тижня” дозволило виявити схему оборудки та мережу фірм-прокладок.
Вищезгадані юридичні особи так чи інакше належать Олегу Шурмі – рідному брату заступника голови офісу президента Ростислава Шурми. Засновниками “КД Енерджі 2” значаться кіпрська компанія, яка на 50% у володінні Олега. У свою чергу ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» є власністю ТОВ «Екопауер Інвест», якою на 76% володіє венчурний фонд ЗНВКІФ «Геліос».
Остання компанія є найбільшим активом родини Шурми, що має статутний капітал у розмірі 435 мільйонів. Сам заступник ОП був директором “Геліосу” з 2019 по 2021 роки, а потім це місце зайняла його дружина Ксенія.
Згодом схему переграли ще цікавіше, зробивши засновником фонду ТОВ «Соньєра інвест», а безпосередньо бенефіціарами – Олега Шурму та двох ноу-неймів, які до цього мали мізерний оборот і займалися постачанням книг та мобільними їдальнями.
Звідки “Соньєра” з таким статутним капіталом змогла капіталізувати “Геліос” на 453 мільйони – невідомо. Загалом, аби максимально заплутати схему, було організовано мережу з 26 фірм.
За словами видання, венчурний фонд в якості власника однієї із фірм-прокладок вибрано не просто так. Головна причина – податкова оптимізація та пільгове оподаткування.
Згідно з Податковим кодексом, усі інститути спільного інвестування звільняються від сплати податку на прибуток і мають удвічі меншу ставку оподаткування дивідендів. А ще вони можуть позичати кошти своїм же компаніям і тим самим зменшувати податок на прибуток у дочірніх підприємств.
Було пораховано, скільки грошей (так званих дивідендів) пройшли повз казну держави та “осіли” на рахунках закордонних компаній. Наприклад, «Соньєра Інвест», задекларувавши 328 мільйонів, вказала у графі податку на прибуток лише нулі.
На кінець 2022 року венчурний фонд отримав активів на 1,4 мільярда гривень. З них більша частина була позичена своїм же фірмам під відсотки. Це дозволяло всій групі компаній не платити сотень мільйонів гривень податку на прибуток.
Це значить, що можна зробити так, аби при доході однієї фірми 85 мільйонів гривень фінансові витрати за користування позикою коштували 74 мільйони. Тобто, податок платиться за решту суми, що дорівнює менше 200 тис. гривень замість 13 мільйонів.
У підсумку нічого нового. Очевидна схема крадіжки із подальшим відмиванням грошей. Питання в іншому. Шахраї двічі дурять державу, ухиляючись від сплати податків.
Агов, пане Гетманцев? Що ж вас не видно? Сівкович не дозволяє, чи ми не розуміємо, і “ето другоє”?