Телемарафон «Єдині новини» триватиме! Про що радісно прозвітували в Офісі президента. Так що якщо хто скучив за поданням однобокої правди, вигідної владі, можете спати спокійно. «Єдині новини» й надалі заколихуватимуть вас нон-стоп.
Це достатньо дорога іграшка – на телемарафон у бюджеті на наступний рік виділено 1,7 млрд грн. Але хто на цьому фактично заробляє? Згідно з даними порталу публічних коштів Spending, серед приватних телеканалів, які виробляють контент для марафону «Єдині новини #UAразом», найбільше бюджетних коштів з початку року одержало ТОВ «СЛМ Новини» – 141,72 млн грн. Ця фірма належить до медіагрупи Starlight Media олігарха Віктора Пінчука.
Друге місце (125,48 млн грн) посів телеканал «Ми – Україна», заснований колишніми журналістами розформованого медіахолдингу «Україна» Ріната Ахметова.
Майже 99 млн грн отримала телерадіокомпанія «Студія 1+1», пов’язана з Ігорем Коломойським.
Навіть «Інтер» Дмитра Фірташа урвав на телемарафоні свої понад 92 млн грн.
Колеги з видання «Главком» з’ясували, що 10 листопада ДП «Мультимедійна платформа іномовлення України» уклала ще кілька договорів на суму 43,3 млн грн з телеканалами, що належать Пінчуку та Коломойському. Так, ТОВ «СЛМ Новини» Пінчука отримало 21,63 млн грн, «плюси» – 21,67 млн грн. І хоча Коломойський після арешту нібито передав корпоративні права на «1+1» трудовому колективу телеканалу, зрозуміло, що він зберіг свій вплив на нього.
Про те, що «Єдині новини», м’яко кажучи, не вписується у формат плюралізму та різноманітності медіа, прийнятий у цивілізованих країнах, наголошують у і в Єврокомісії. У її звіті чітко сказано, що рішення президента про впровадження єдиної інформаційної політики шляхом об’єднання програм усіх національних телеканалів в єдину інформаційну платформу на початку війни «призвело до розширення державного контролю над мовленням і деяких обмежень».
Вочевидь, під обмеженнями розуміється виключення з цифрового ефіру одразу трьох опозиційних телеканалів – “Еспресо”, “Прямий” та “5 канал”. Європейські партнери поки що м’яко натякають, що тепер, через понад півтора року війни український «медіаландшафт» України має бути відновлений.
Між тим, в Офісі президента, схоже, не збираються дослухатися до рекомендацій тих, від кого ми регулярно отримуємо (та ще будемо отримувати) кошти. Радник голови ОП Михайло Подоляк, не моргнувши оком, заявляє, що «не бачить підстав завершувати марафон як один з інструментів». І порадив тим, хто хоче почути плюралістичну точку зору на ті чи інші події, слухати «Радіо Свобода». Ага, вночі. Під ковдрою.