За час війни державна компанія “Енергоатом” оголосила про тендерні закупівлі на загальну суму 20 мільярдів. За інформацією українських видань, частина тендерів – відвертий дерибан бюджетних коштів.
Тиждень тому Тимчасова слідча комісія (ТСК) з питань розслідування можливих порушень у держзакупівлях під час воєнного стану провела засідання на тему “енергоатомних” закупівель.
За словами членів ТСК, 27 тендерів викликали сумніви через завищену вартість або доцільність. Зокрема, незрозуміло, навіщо проводили закупівлі для тимчасово окупованої Запорізької АЕС, наприклад, харчування для робітників та послуг охорони.
Як виявилось, станом на початок серпня 2023 року “Енергоатом” провів 214 тендерів для окупованої атомної станції в Енергодарі на загальну суму 566 млн грн.
Зашквари є і на інших об’єктах компанії, де під час тендерних процедур ціни немов придумували на ходу. Наприклад, на будматеріали для нових ділянок, організацію захисних споруд, меблі, взуття та одяг для персоналу, нові автобуси для транспортування співробітників тощо.
Як звітує ТСК, проблеми наявні навіть при виборі підрядників, які з’являються магічним чином в день підписання договорів на роботу. А вибирають пропозиції лише преміум-класу, з дорогим бетоном, та арматурою, яка за ціною вдвічі вища за ринкові пропозиції. Те саме стосується сталі.
Але однією з найбільш кричущих та неадекватних закупівель стало будівництво захисних споруд на трьох атомних станціях – Південноукраїнській, Рівненській та Хмельницькій, і на Централізованому сховищі відпрацьованого ядерного палива на майже півмільярда гривень. Тут вирішили вкрасти “від душі”, адже завищили ціни… у 22 рази.
На засідання ТСК чомусь не прийшов президент “Енергоатому” Петро Котін, також були відсутні і керівники Міністерства енергетики. Та й справді, навіщо витрачати час, коли і так все чудово знаєш.