FB Telegram Youtube
Logo
Нові правила ввозу гуманітарки: “смерть” незалежних волонтерів та благодійних фондів
21:13 20 Лис 2023
З 1 грудня в Україні запрацюють нові правила ввозу гуманітарної допомоги, що значно ускладнюють роботу волонтерів, які вже заморозили відправку вантажів. Як це позначиться на армії, яка втратить половину своїх постачальників? Спробуємо розібратися.
Отже, за словами чиновників, нова реформа – спроба запобігти схемам уникнення оподаткування, коли комерційні вантажі завозять до країни під виглядом гуманітарних. Новий закон визначатиме механізм визнання товарів гуманітарною допомогою, алгоритм пропуску через митний кордон України та оформлення, отримання, надання, розподілу і контролю.
По-перше, волонтерам потрібно сформувати і подати декларацію через єдиний державний інформаційний веб-портал “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” або через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги. Ще один варіант – у паперовій формі в пункті пропуску через державний кордон України.
Через автоматизовану систему здійснюються реєстрація, внесення інформації щодо переліку, формування або подання опису та розподіл гуманітарки. При цьому, після створення декларації, на ввезення дається лише 30 днів. Ще один важливий момент – звітування отримувачів протягом 90 днів. Факт цільового використання мають проконтролювати Нацсоцслужба, податкові та правоохоронні органи.
На словах все звучить майже ідеально. Однак реформа дуже обурила волонтерів. І ось чому.
За інформацією ЗМІ, у ЗСУ середній вік “життя” авто складає від 2 до 9 тижнів. Для фронту їх потрібно щонайменше 5 тис. на місяць. Вартість адміністрування гумвантажів у новій системі значно збільшилася, реформа може просто знищити маленькі фонди чи окремих волонтерів, оскільки потягнути ці витрати зможуть лише гуманітарні “монстри”, на кшталт державної фандрейзингової платформи UNITED24 та двох благодійних фондів – Сергія Притули і “Повернися живим”.
При цьому великі “гравці” зможуть закрити менше 50% потреб військових.
Ще одна проблема для волонтерів та дрібних фондів – відсутність гайдів щодо правильного оформлення декларацій, зокрема, які дані необхідно вносити, та принцип роботи системи.
Тому волонтери вимушені витрачати час на бюрократію замість допомоги армії та країні, адже у разі помилки їх очікує автоматичне блокування у системі на півроку.
У середині листопада волонтери та Європейський конгрес українців надіслали владі відкритий лист з проханням відтермінувати початок дії закону на півроку. Його підписало майже 400 фондів та волонтерських організації з Іспанії, Нідерландів, Німеччини, Франції, Польщі тощо.
Але схоже на те, що гуманітарну “справу” та всі потоки допомоги планує контролювати лише влада, яка подає чергову мутну реформу “під соусом” боротьби з корупцією.
Можуть бути цікавими
Більше публікацій
Вітаємо, дорогий друже, якщо ти хочеш повідомити нам щось дуже важливе, заповни форму. На тебе чекає винагорода - ми платимо за інсайд.