На початку цього року Агентство США з міжнародного розвитку відкрило гарячу лінію для повідомлень про факти корупції та зловживання, які впливають на підтримку України.
Тобто, будь-хто на умовах анонімності може повідомити про розкрадання коштів, які виділяють США Україні у сфері військової допомоги. Крім того, сервіс дозволяє фіксувати повідомлення про факти сексуального насильства чи наруги, шахрайства, зловживання, неналежного користування або торгівлі людьми. В Україну навіть направили американських інспекторів, аби ті контролювали наших можновладців, адже довіри до них, очевидно, немає взагалі. Це і не дивно.
Проте, це не означає, що ці добродії будуть контролювати всю корупцію в Україні. Їхня мета – контроль за цільовим використання допомоги від США теперішньою владою. Усе інші лише в руках українського суспільства.
Мабуть, НАЗК вирішили наслідувати кращі світові практики і створити страшну відповідь Вашингтону – портал про доноси на корупціонерів. На ньому українці зможуть сприяти викоріненню мутних схем. І навіть отримати 10% від суми збитків (згідно із законом від 2020 року, який гарантує право викривачів корупції на винагороду, але не більшу за 14 мільйонів).
Здається, що зовсім скоро журналісти-розслідувачі стануть непристойно багатими, а всі нечисті на руку хабарники держави почнуть ставити за себе свічки або пачками тікати з України поки не пізно. Хіба не так?
Звісно, ні.
Керівник НАЗК Олександр Новіков та творець цієї “пілюлі-запобіжника” від бюджетних грабіжників повідомив, що повідомлення будуть надходити або до керівників компаній, або уповноваженим щодо запобігання корупції, а також правоохоронним органам: НАБУ, ДБР, НАЗК та Нацполіції.
Можна лише уявити кількість повідомлень про начальника жеку, який тягнув до хати повні торби з магазину.
Крім того, складається враження, що завдяки цьому механізму НАЗК скоріше будуть попереджати злодіїв, і тим самим давати їм час “злитись” та забезпечити собі алібі. Уявімо, що начальнику державного відомства прийде лист на його заступника, який любить запускати руки у чужі кошти. Яка його реакція має бути, якщо вони компаньйони? Разом посміються.
Вся ця історія нагадує наспіх придуманий, але не продуманий проєкт для імітації бурхливої діяльності.
Виникає логічне питання: а нащо нам легіони воїнів НАЗК, НАБУ та всіх інших на чотири букви, якщо можна утримувати один портал? Де всі ці сотні непідкупних детективів котрі ще жодного топ-чиновника не посадили?
На десерт процитуємо Новікова: “Дуже важлива культура викриття, тому що без відповідальних громадян, якими є викривачі, ми не збудуємо нульову толерантність до корупції”.
А чому нам казали, що без вас ми цю толерантність не побудуємо…