Минулої ночі скандальна історія із затриманням відомого бізнесмена Ігоря Мазепи отримала погане, але цілком очікуване продовження. Його дім у селі в Чернігівській області раптово згорів.
Нагадаємо, Мазепа був затриманий наприкінці минулого тижня на кордоні з Польщею. Він їхав на захід, щоб взяти участь у економічному форумі в Давосі. Одночасно ЗМІ повідомили, що Державне бюро розслідувань провело обшуки в офісі його інвестиційної компанії – Concorde Capital.
ДБР затримало Мазепу у справі щодо нібито незаконної приватизації земельних ділянок на Київщині. Згідно з повідомленнями, у матеріалах справи Мазепа вказаний “замовником заволодіння ділянками”. Але на початку ЗМІ, яким силовики оперативно злили інформацію про затримання, заявляли, що “у справі присутній російський слід”.
Не можна не звернути увагу й на те, що першим “зливним бачком” ДБР виявився економічній підрозділ “Української правди”, яка належить безпосередньому конкуренту Мазепи на інвестиційному ринку – бізнесмену Томашу Фіалі. Однак, цей нюанс не найголовніший.
Судячи з усього, Мазепу наказано “розірвати” показово.
19 січня йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю застави в понад 300 мільйонів гривень. Також був затриманий і брат бізнесмена – Ігор Мазепа. А сьогодні родина бізнесмена залишилася без будинку.
І справа, вочевидь, в тому, що Мазепа знайшов сміливість відверто виступити проти того, що чинна політична влада робить з вітчизняним бізнесом. Тими самими платниками податків, за рахунок яких отримує необхідне фінансування українська армія, і тими самими підприємцями, які у часи війни всіма силами живлять економіку та утримують робочі місця.
Якщо після такого скандалу, який викликало затримання Мазепи, і такий показовий наїзд, охочі “розірвати” Мазепу, мають, як кажуть у певних колах, “непротікаючий дах”. Тобто покровителів на вищому рівні політичної влади. І їх абсолютно не цікавить усе глибоке обурення затриманого бізнесмена та його численних колег безпрецедентним закручуванням гайок для бізнесу.
Треба нагадати, що власник Concorde був учасником громадського руху бізнесу “Маніфест 42”. Ця організація була створена бізнесом влітку 2023 року із метою захисту від свавілля тилових силовиків, корупційних чиновників і суддів, чорних нотаріусів і реєстраторів.
До руху увійшли такі люди, як голова Асоціації підприємців – ветеранів АТО Сергій Позняк, співвласник Nemiroff Яків Грибов, СЕО “ОККО” Василь Даниляк, президент “Оболоні” Олександр Слободян, співвласник клінік “Добробут” Олег Калашніков, керівники “Фармака” Філя Жебровська та “Астарти” Віктор Іванчик, Сергій Сипко з Agrofusion. А також ціла низка людей, які керують найбільшими та найпрогресивнішими компаніями України і сплачують мільярди до бюджету.
“Маніфест-42” неодноразово звертався до влади щодо свавілля силовиків та загальної політики знищення українського бізнесу, яку ведуть персонажі на кшталт голови фінансового комітету парламенту Данили Гетманцева, його міньйонів з фіскальних органів і їм подібних.
Відповідь на всі “чєлобітні царю” – те, що чинять з Мазепою. Але треба віддати належне підприємцям. Вони все ж вирішили, що “червоні лінії” перейдено. Тож рух анонсував попереджувальну зупинку підприємств у разі подальшого ігнорування владою “свавілля тилових силовиків”.
Сьогодні “Маніфест 42” оголосив про перехід до більш радикальних форм протесту проти свавілля правоохоронців щодо бізнесу та обіцяє провести 1 лютого призупинення роботи компаній на одну годину, якщо уряд не почне вирішувати проблему тиску на бізнес. Відповіді від керівництва держави чекають до 12:00 1 лютого 2024 року.
Бізнесмени вимагають від президента і уряду, зокрема, розробити та внести на розгляд Верховної Ради законодавчі ініціативи, “спрямовані на обмеження зловживання владою перевертнями в погонах під час проведення обшуків, арешту рахунків та майна”.
“Маніфест 42” закликав Володимира Зеленського оголосити свою позицію щодо обшуків на території підприємств без рішення суду та без допуску адвокатів з урахуванням 42 статті Конституції, яка гарантує право на підприємницьку діяльність.
“Перелякані корупціонери ховаються за юридичною казуїстикою та прогалинами в законодавстві. Але на нашому боці справедливість. Пора керівництву держави продемонструвати народу України, на чиєму воно боці”, – підсумували у громадській спілці.
Вимоги бізнесу цілком справедливі. Але головне, щоб найбільші і найуспішніші підприємці країни не почули відповідь у черговому “Кварталі”.
Який полюбляє заспівати свою пісню “горіла, хата, палала”, наприклад, коли в аналогічний спосіб було свого часу спалено домівку Валерії Гонтаревої, яка конфліктувала з “духовним батьком” чинної влади Ігорем Коломойським. На жаль, це було б цілком у стилі вихідців з “1+1”.