FB Telegram Youtube
Logo
ФІНІШ МАРАФОНЦІВ
18:56 04 Січ 2024
Можна сказати, що чинна влада досягла чергового успіху. Її головний медійний продукт останніх часів – телемарафон – отримав світове визнання. Про нього написала впливова американська газета The New York Times. Це, безумовно, визнання.
Якщо, звісно, не читати, що саме вона написала. Причому, починаючи із заголовку – “Це державна пропаганда”: українці уникають теленовин через затягування війни”.
У матеріалі йдеться про те, що “майже через два роки війни українці втомилися від телемарафону”. “Те, що колись вважалося вирішальним інструментом для об’єднання країни, тепер все частіше висміюється як не більше ніж рупор уряду. Глядачі скаржаться, що програма часто малює надто рожеву картину війни, приховуючи тривожні події на фронті та зменшення підтримки України з боку Заходу – і нарешті не готуючи громадян до тривалої війни”, – зазначають американські журналісти.
І з цими висновками важко не погодитися.
Також видання цитує медіаексперта Світлану Остапу, яка зауважує, що у березні 2022 року аудиторія телемарафону становила 40% від загальної кількості глядачів в Україні. Але вже до кінця 2022 року аудиторія глядачів скоротилася до 14% телеаудиторії. Сьогодні вона знизилася до 10%. У перекладі людською мовою – телемарафон просто перестали дивитися.
Це ж підтверджується останніми опитуваннями Київського міжнародного інституту соціології. За даними КМІС, якщо між травнем 2022 року і жовтнем 2023 року частка тих, хто довіряє телемарафону, знизилася з 69% до 48%, то до грудня 2023 року показник знизився до 43%. Разом з цим до 38% зросла частка тих, хто не довіряє телемарафону.
І це, вочевидь, серед тих, хто взагалі намагався його дивитися.
Встановили соціологи й інший, зв’язок. Ті, хто не довіряє президенту Володимиру Зеленському, значно більш критичні до телемарафону. Але найцікавіше, що і серед тих, хто довіряє президенту, марафону не довіряють 29%. Тобто “пробило” навіть ядерний електорат влади.
Що зовсім не заважає владі палити на існування телемарафону абсолютно дурні гроші. Нагадаємо, цього року у бюджет закладено сума від 1 до 2 мільярдів гривень, включно з фінансуванням розважального контенту, придбаного державою у каналів, які роблять телемарафон, та інших студій.
Постійно у публічній площині виникає питання, що з цим непотребом взагалі робити далі, і чи не припиняти взагалі. Але, повністю захопивши телевізор, який колись став головним елементом власного ж успіху, владі з кожним днем все важче відмовитися від цього “досягнення”.
Хоча всі опитування, та й загалом здоровий глузд, показують: те, що продавалося суспільству в якості ефективного засобу боротьби з російською пропагандою, призвело до міграції аудиторії від, яким би він не був, вітчизняного телевізору, просто до російської соцмережі Telegram.
Ще коли тільки почалася війна в Ізраїлі, ми писали про те, що влада єврейської держави жоден телемарафон не влаштовувала, повністю зберегла вільне телевізійне мовлення, і навпаки думала, як обмежити вплив “тєлєгі”, яка стала ефективним засобом пропаганди терористів з ХАМАСу та Хезболли. Але це не наш метод.
Нечисленні притомні люди у владі просували ідею санкцій проти “тєлєгі” – від заборони до уповільнення роботи, однак не знайшли підтримки. Відмовитися від щоденної теплої ванни у режимі онлайн від підконтрольних або лояльних каналів – це вище владних сил.
Втім, зробленого не повернеш.
Набагато примітнішим є те, що на телевізійні практики української влади звернула увагу The New York Times, і саме у зазначених вище висловах. Газета, яка традиційно підтримує Демократичну партію США, представники якої зараз і є адміністрацією американського президента, на тлі суперечок з республіканцями про підтримку України, надсилає абсолютно очевидний сигнал.
Враховуючи всі складнощі і переліки вимог до України щодо реформ, які жодним чином не скорочуються, скоро може постати питання ще й про демократичність у царині ЗМІ. І відповідь може нікому не сподобатися. Що може остаточно підірвати всі щирі зусилля американської адміністрації щодо продовження допомоги Україні.
У перекладі з дипломатичної стаття NYT означає – закінчуйте це. Чи почула сигнал влада?
Можуть бути цікавими
Більше публікацій
Вітаємо, дорогий друже, якщо ти хочеш повідомити нам щось дуже важливе, заповни форму. На тебе чекає винагорода - ми платимо за інсайд.