Останні рішення влади остаточно розвіяли сумніви щодо її актуальних пріоритетів. Складається враження, що тримати у собі свої щирі бажання і погляди чиновники та народні депутати більше не спроможні.
Майже одночасно різними гілками єдиної як ніколи влади було ухвалено два рішення.
Перше – продовження парламентом мораторію на відкриття декларацій чиновників ще на рік. Друге – схвалення урядом законопроекту про повне повернення перевірок бізнесу.
Більш явної демонстрації бути не могло.
Правляча партія вирішила, що показувати суспільству свої статки “не на часі під час війни”, а от розчавити ледь живий бізнес – це те, що треба.
Отже, уряд пропонує депутатам, які убезпечили свої репутації від уваги громадськості, повністю скасувати заборону на проведення перевірок, введену після широкомасштабного нападу росії. Прикриваючись начебто вимогами МВФ.
Це при тому, що з 1 серпня Рада вже частково зняла мораторій на перевірки і повернула довоєнний режим оподаткування.
Автором цих чудових ідей і виправдання придушення українських підприємців вимогами міжнародних партнерів є голова фінансового комітету парламенту Данило Гетманцев.
Саме йому, як кажуть, вищим керівництвом доручено рулити податківцями й іншими контролюючими органами, де все керівництво перебуває у статусі виконуючих обов’язки.
Це дуже зручно, насправді. Засідає собі у парламенті один Гетманцев, розповідає казки, який він скромний депутат, але насправді рулить ляльками без жодного статусу та відповідальності на чолі контролюючих органів. Не соромлячись, називає підприємців “гусаками” та трактує вимоги міжнародних партнерів, як йому зручно.
Але насправді ніхто і ніде не зможе знайти слова європейських посадовців, щоб українська влада негайно патрала вітчизняний бізнес. Вони наполягають лише на тому, щоб до бюджету були зібрані всі податкові зобов’язання у повному обсязі.
І, що цікаво, без жодних перевірок, з цим немає проблем.
За незалежними оцінками, минулого року, після початку повномасштабної війни, бізнес сплатив 99,4% від закладеного у державний бюджет на 2022 рік. Це попри окупацію територій, бойові дії, зупинку величезної кількості підприємств, блекаути, повітряні тривоги та всі інші воєнні наслідки.
Більше того, сам прем’єр Денис Шмигаль заявляв, що 2022 року надійшло до бюджету на 80 мільярдів більше, ніж у 2021. А у січні-липні нинішнього року, за офіційними даними податківців, план надходжень податку на прибуток підприємств перевиконано на 22,6%, акцизів – на 18,3%, податку та доходи фізичних осіб на 6,2%. Всього за сім місяців надійшло 661,3 мільярди.
Ще раз повторимось, це під час війни та без усіляких перевірок!
Відповідь проста – бізнес, крім того, що примудряється працювати під час війни, створювати робочі місця, нести усі ризики, ще й сумлінно платить податки. Тому що бізнес якраз розуміє ситуацію краще можновладців. Разом з необхідністю підтримувати Збройні сили України.
Але Гетманцеву, його фіскальним міньйонам та всьому уряду дуже хочеться шмагати батогом та вичавлювати з підприємців все можливе.
Навіщо?
А з тих самих причин, з яких депутати не відкривають свої декларації і декларації своїх колег з виконавчої влади.
Дороги за сотні мільйонів між нікому невідомими селами самі себе не побудують. І відкати самі себе не відкотять. І котеджні будиночки з іспанськими віллами з неба не впадуть.
За це “благолєпіє” має хтось заплатити. І заплатять за це “гусаки”, яких доручено общипувати Гетманцеву. Бажано так, щоб вони не дуже кричали і пручалися.
І поводить себе Гетманцев приблизно як “голубой ворішка Альхен” з роману Ільфа та Петрова: “Він крав постійно, і йому постійно було соромно”. При голосуванні з питання відкриття декларацій Гетманцев сором’язливо утримався.