Верховна Рада ухвалила законопроєкт №10037, згідно з яким стався перерозподіл податку на доходи фізосіб (ПДФО). Тепер коштами у сумі майже 100 мільярдів розпоряджатиметься не місцева, а центральна влада. Давайте розберемо більш детально лейтмотив цього вчинку.
Отже, з 1 січня продовж всього календарного року військове ПДФО розділять наступним чином: 45% на дрони, 45% на розгортання виробництва боєприпасів та зброї. Решта 10% – розпорядникам сектору безпеки і оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО.
З 1 жовтня до кінця поточного року податок буде розподілятись 50 на 50. Залишки на рахунках місцевої влади можна використовувати лише на пріоритетні видатки: соціальні, підтримку оборони, лікування та реабілітацію осіб, які постраждали від російської агресії тощо.
При цьому Міністерство фінансів запевняє, що ніхто не залишиться без грошей у потрібному обсязі. На думку урядовців, рішення щодо перерозподілу податків матиме не лише низку позитивних наслідків для фінансування оборони держави, але й підкріплене компенсаторами для вирівнювання бюджетних диспропорцій на рівні громад.
На думку провідних видань, суспільне обурення щодо закупівлі некритичних товарів місцевою владою (будівництво стадіонів, барабани для бомбосховищ тощо) дуже вдало зіграло на руку владі, які просто “під шумок” забрала корито у чиновників нижче рангом.
Хоча, якщо подивитися на питання глобально, тоді цю проблему можна було вирішити іншим шляхом, а саме – адекватним врегулюванням з правилами витрат під час воєнного стану.
Але не варто забувати, що ці кошти використовувались також на критично необхідні заходи. Наприклад, виживання прифронтових населених пунктів, які росіяни регулярно обстрілюють. Тобто громади позбавили можливості оперативно ліквідовувати наслідки прильотів.
Ви ж помітили, що до кінця цього року ухвалили перерозподіл коштів, починаючи від 1 жовтня? Як зазначають експерти, подібний маразматично-законодавчий нонсенс вил’ється у те, що вже понад місяць казначейство затримує ці кошти.
Схоже на те, що влада намагається перекрити дірку у провальному фінансуванні армії. Згадайте всі зашквари Міноборони із закупівлею на сотні мільярдів. Ніхто не казав, що відпала потреба у речах, які були розкрадені. Армії, як і раніше, потрібен зимовий одяг, амуніція та боєприпаси.
Додайте до цього той факт, що ворог не керується виключно надією на успішність м’ясних штурмів. Окупанти безпрецедентно збільшили свої військові видатки на наступний рік.
Тепер традиційно вішаємо вишню на торт. У наступному році 100 мільярдів піде майже порівну Держспецзв’язку на закупівлю дронів та Мінстратегпрому на інвестиції в розвиток оборонної сфери.
Як планується контролювати кошти, за які здійснюються закупівлі на секретному оборонному підприємстві? Суспільству та журналістам закрито доступ до секретної інформації.
Нашвидкоруч ухвалений закон виглядає як спроба зберегти доступ до годівниці без страху публічного викриття схеми.